RAPCİTY

HaberTurk Ceza Söyleşisi.. Gdhgdwu4

Join the forum, it's quick and easy

RAPCİTY

HaberTurk Ceza Söyleşisi.. Gdhgdwu4

RAPCİTY

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
RAPCİTY

rap,grafiti,hiphop,breakdance,kilp,mp3

HaberTurk Ceza Söyleşisi..

Admin
    Admin
    Administrator
    Administrator

Erkek
    Takımı : HaberTurk Ceza Söyleşisi.. Fenerbahce
    Ruh hali : HaberTurk Ceza Söyleşisi.. Anlayi10
    Doğum tarihi : 12/03/93
    Nerelisin : bursa
    Takma Adı : cino
    Favori Rapcin : Hepsi

Kişisel ileti/Not defteri
    . .: RAPCİTY İYİ EYLENCELER DİLER

HaberTurk Ceza Söyleşisi.. Empty HaberTurk Ceza Söyleşisi..

Mesaj  Admin Perş. Nis. 09, 2009 7:08 pm

Milliyet Gazetesi'nin tartışılan reklam filminin şarkısını yapan Ceza ile irtica, darbe ve rap’i konuştuk. Darbelere karşı olduğunu söyleyen Ceza, Türkiye’de irtica sinyali olarak görülebilecek uygulamaların var olduğunu savundu.

Ceza için &kuot;sistemi eleştiriyor fakat o da bu sistemin içinde ve bu çarkın içinde iş yapıyor deniyor&kuot; bu eleştiriler için ne diyeceksiniz?

Kimse bana sistemden bahsetmesin. Çünkü kola içiyorlar, yabancı marka cep telefonu kullanıyorlar; sonra kalkmış sistemden bahsediyorlar. Yani çok çarpıklık var. İnsanlar aslında neye karşı olduklarını bile bilmiyorlar. Herkes kapitalizm'in bir parçası.

Tamam herkes kapitalizmin bir parçası ama yine de muhalif bir şarkıcı olarak Ceza’nın reklamlarda oynamasını yadırgayanlar var…
    Ben müzik yapıyorum ve müziğin içinde görsellik de var. Tabii ki müziğinizi farklı alanlarda da kullanıyorsunuz. Reklamı ise para için yaparsınız. .Benim de sevdiğim bir sanatçı reklamlarda oynayınca, yadırgadığım olmuştu zamanında; ama zor bir anınıza denk geliyorsa mecbur kalıyorsunuz. Ben 2004 senesinde annemi kanserden kaybettim. Babam devlet memuruydu ve sıfırı tüketmeye başlamıştık. O zamanlar ben işçiydim ve babamın 6 ilacı bir milyara geliyordu. O dönem bu nedenle reklamda oynamak zorunda kaldım.

ÇALMADIM ÜRETTİM
    Parayı hırsızlık, insan dolandırmak gasp ve çalmak yerine reklamda oynayarak kazandım. Sonuçta insanlar buna pozitif bakmalı ve saygı göstermeli. Aynı durum onların başlarına gelse, “ben bunu yapmam” diyemezler. Bundan da çok eminim. Kimse boşu boşuna konuşmasın, kimin ne olduğunu biliyorum ben.

Milliyet’in reklamındaki görüntü seçimine bir etkiniz oldu mu?
    Hayır... Onlar bana konuyu verdiler. Bende herkesin bildiği gerçekleri, basit bir şekilde söze döktüm. Görüntüler eklenerek, klip haline getirildi.
    İRTİCA SİNYALLERİ

Peki siz bu görüntülerden memnun kaldınız mı?

Tabi ki...Sonuçta benim anlatmak istediğim şeyler yer aldı orada. Farklı yorumlar da alıyorum bu reklamla ilgili; ama sonuçta benim anlattığım şeyleri, benim karşı geldiğim olayları barındırıyor bu reklam filmi... Bunun yanı sıra ben, sayısız reklam filmi teklifi alıyorum ama açıkçası hep gelen tekliflerin sosyal içerikli olmasına dikkat ederek onları seçiyorum.

Reklam filmi 28 Şubat darbesi öncesi medyada sıkça gündeme gelen konuları işliyor. Fadime Şahin olayı, Aczimendiler gibi... Demokrasiye askeri müdahaleleri nasıl değerlendiriyorsunuz?

Tek bir cümle: Kesinlikle olmaması gerekir.

Türkiye'de irticai bir tehlike görüyor musun?

Yıllardan beri aynı tehlikeden söz ediliyor ama henüz böyle bir şey olmadı. Yine de bu tip kadrolaşmalar görülmüyor değil. İçinde bulunduğum için sanat alanından örnekler vereyim: Özel tiyatroların başına gelenlere bakın! Sanatçıların ödediği vergiler ve konserlere getirilen zorluklar, sokaklara afiş yapıştırılmaması gibi şeyler… Bu tip uygulamalar geriletiyor bizi… Bunlar da irtica sinyalleri olarak görülebilir…
    Basın Türkiye'de en güvenilmeyen kurumlar arasında görülüyor. Ceza'nın medyaya bakışı nedir?

Açıkçası ben, tüm dünya basınına inanmıyorum. Oysa insanlar hayattı basının penceresinden bakıp, görüyorlar ve biliyorlar. Gazetelerin ve televizyonların yayınladığı herşeye evet deniliyor. Medya insanları yönlendiriyor. Oysa birbirine alternatif basın kuruluşlarına baktığınız zaman; en basiti Irak'da El Cezire diye bir televizyon var ve BBC'nin anlattığı şeyler tam tersini anlatıyor. Birinin ak dediğine, öbürü kara diyor. Peki insanlar hangisini doğru kabul edecek?

TÜRKİYE RAP’İ ANLADI

Son olarak rap'e dönelim... Ceza son zamanlarda Türkçe rap'i nasıl buluyor?
    Çok iyi buluyorum... Biliyorsunuz, ben ilk başlayanlardandım. O dönemlerde stüdyo olanakları kısıtlı idi. Tüm ihtiyaçlarımızı kendi cebimizden karşılıyorduk. İnsanlar rap’e karşı ön yargılıydı. Küpe takıyoruz, bol pantolon giyiyoruz diye ters davranışlarla karşılaşıyorduk. Şimdi bunlar yok. Rap çok ciddi boyutlara ulaştı. Mesela ben Avrupa da 100'e yakın konser verdim ve bu da rap'in ilerlediğini gösterir.
    SADECE TÜRKÇE DİNLEYENLER DİNLEMEMELİ BENİM MÜZİĞİMİ!

Beni dinleyenlerin yüzde ellisi yabancı ve bu da Türkçe rap'in ne kadar ilerlediğinin bir göstergesidir.

Türkiye’de rap Türkçe mi yapılmalıdır?

Bence hayır, böyle bir zorunluluk olmamalı. Ben, çok sözlük kullanırım ve dilimize giren bir çok yabancı kelimeyi orada görüyorum. Ayrıca internet, bilgisayar terimleri de hayatımıza girdi. Dilin evrensel bir yanı bu. Elbette dilimize sahip çıkmamız lazım. Mesela günlük hayatta Türkçe olan ama kullanmadığımız bir çok kelime var. Türkçe kelime dağarcığımızın yeterli olmadığını düşünüyorum.

Forum Saati Salı Mayıs 07, 2024 4:39 am