RAPCİTY

Sagonun Blue Jean Röportajı Gdhgdwu4

Join the forum, it's quick and easy

RAPCİTY

Sagonun Blue Jean Röportajı Gdhgdwu4

RAPCİTY

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
RAPCİTY

rap,grafiti,hiphop,breakdance,kilp,mp3

Sagonun Blue Jean Röportajı

Admin
    Admin
    Administrator
    Administrator

Erkek
    Takımı : Sagonun Blue Jean Röportajı Fenerbahce
    Ruh hali : Sagonun Blue Jean Röportajı Anlayi10
    Doğum tarihi : 12/03/93
    Nerelisin : bursa
    Takma Adı : cino
    Favori Rapcin : Hepsi

Kişisel ileti/Not defteri
    . .: RAPCİTY İYİ EYLENCELER DİLER

Sagonun Blue Jean Röportajı Empty Sagonun Blue Jean Röportajı

Mesaj  Admin Perş. Nis. 09, 2009 7:04 pm

BlueJean: Türk rap son yıllarda çok gelişti. Bu gelişmede televizyon reklamlarının büyük rolü oldu sanırım, ne dersin?

Sagopa K: Oldu oldu, kesin. Çeşitli reklamlarda rapçiler, mc'ler çalıştı. Ben reklamlarda oynamadım. Benim müziğim kendini sattı. Reklam sayılabilecek tek şey GORA'ya yaptığım şarkılardı.

BlueJean: Reklamlar sayesinde bilinçsiz bir rap dinleyicisi oldu mu sence?

Sagopa K: Evet, bilinçsiz dinleyici çok. Ama bunun tek sorumlusu 50 Cent ve Eminem'dir. BlueJean: Sen Eminem'i seviyorsun diye bilirdim...

Sagopa K: Severdim. Eskiden MC'Iik ve söz babında iyiydi. Şimdi iyi değil. Son yaptıklarından bir tek 'Ass Like That'i beğendim.

BlueJean: Sana bir reklam teklifi gelse oynar mısın?

Sagopa K: Oynamam. Ha aslında teklifin kimden geldiğine bağlı. Adidas'ta oynarım, Nike'ta oynarım ama bir çamaşır tozu reklamında oynamam.

BlueJean: GORA için yaptığın şarkılar &kuot;Sagopa büyük bir fırsatı tepti&kuot; şeklinde eleştiri almıştı, ne diyorsun bunlara?

Sagopa K: Bunlara kozmik eleştiri diyorum ben. Bence bu doğru değil. Şimdi 'Vasiyet' daha fazla dönüyor olabilir ama ben orada bir komedi filmine şarkı yaptım sonuçta. Merak etmeyin ben ne yaptığımı biliyorum.

BlueJean: Peki Cem Yılmazla dostluğun nereden geliyor?

Sagopa K: İyi arkadaşız, çalışıyoruz, beraber vakit geçirmeyi seviyoruz. O benim &kuot;Bir Pesimistin Gözyaşları&kuot; albümümü dinlemiş, çok beğenmiş, bir gün beni şovuna davet etti. Sonra GORA olayı oldu. Öyle devam etti.

BlueJean: Cem Yılmaz'ın sözlerini ve müziğini yazdığı bir şarkı varmış albümde, 'Leyli'... Sagopa K: Ya şimdi bir gazete yanlış yazdı, sözleri ben yazdım, beat'ler Cem'e ait. Müziği de beraber aranje ettik.

BlueJean: &kuot;Bir Pesimistin Gözyaşları&kuot; albümünün kapağı muhteşemdi, bu biraz amatör kaçıyor...

Sagopa K: Kapağı iki saatte yaptık bu defa ve benim istediğim oldu. Ben çok memnunum. Konsept şöyle, kapakta bir karanlık var, karanlığı aydınlatan orada kibriti yakan benim. Ben sözlerimde kendime genelde &kuot;Yeraltında mumu yakan Mic-o-Check-o&kuot; diyorum. Bu ortamı aydınlatmak, bilinçlendirmek anlamında bir mecaz. Bir tren yolu var, &kuot;Herkesin bir durağı vardır, durağın geldiğinde ineceksin&kuot; demek istiyoruz, o da ölüm. Orada üzgün bir bayan yansıması, bir de adam yansıması var diğer tarafta, albümün is mi &kuot;Romantizma&kuot;yı anlatan bir hikaye o.

BlueJean: Ama pek alışık olduğumuz rap albüm kapakları gibi değil...

Sagopa K: Ben şuna karşıyım, ben diyorum ki; bir rapçi olmak için illa ki, bol pantolon giyip de, şapka takıp, böyle künyeler zincirler takmak, karı kızdan bahsetmek gerekmiyor. Bir rap albüm kapağı için &kuot;Lamborghini önünde çekeceksin&kuot;, askerde olacaksın falan, böyle sadistlik de, zenginlik de gerekmiyor. Benim müziğim hayatı anlatıyor, ben bir rapçî olduğumu kabul etmiyorum zaten, ben bir şeylerden bahseden bir adamım. Rap sadece bir araç benim için.
    .....................
    BlueJean: Sözlerine çok önem veriyorsun...

Sagopa K: Söz en güzel giysidir müziğe. Giysi olmazsa çıplak bir şekilde itici olur zaten. Tek başına müzikle bir yere varmak çok zor zaten. Varabiliyorsan Prodigy olman lazım. Varamıyorsan işte Sagopa gibi olman lazım, iyi söz yazman lazım.

BlueJean: Kimlerden etkilendin yazar olarak?

Sagopa K: Öncelikle benim için çok önemli bir isim olan Mevlana var. Mevlana Celaleddin Rumi gerçekten benim için çok önemli. Firdevsi var, ben zaten genellikle Iran edebiyatı okuyorum. Hafız Divani var sonra Sadi Şirazi var, bence söylem ve söz bazında gelmiş geçmiş en iyi şair. Sadi'nin &kuot;Gülistan&kuot;ı ve Mevlana'nın &kuot;Mesnevi&kuot;si bence herkesin kütüphanesinde olması gereken iki kitap. Ben okumayı sevmem, okumak isteyince de bu kitapları tekrar okurum.BlueJean: Empire dergisinde bir şaire Radiohead ve Eminem'in sözlerini vermişler, değerlendirmesini istemişlerdi, şair de Radiohead'in sözlerinden bir şey anlamadığını, Eminem'in ise sadeliğini ve dürüstlüğünü sevdiğini söylemişti... Sagopa K: Ya şimdi benim kardeşim de Radiohead fan'ı, bana arada soruyor, burada ne demek istiyorlar diye ben de çeviriyorum, yok işte &kuot;nehir bomboş, yanıyorum&kuot; falan. Rapçiler öyle değil ki, cümleler birbirini takip ediyor, aktarılan bir sürü dert, bir sürü olay var.

BlueJean: Soruyu şuraya bağlayacaktım, senin sözlerini bir edebiyatçı değerlendirse...

Sagopa K: Değerlendiremez ki, beni Türkiye'de değerlendirebilecek bir adam yok ki... Beni değerlendirecek bir adam benden daha iyi olmalı. Beni yazım ve nazım konusunda eleştirecek kişiyi tiye alırım ben. Ben yazarken öncelikle kendim etkileniyorum. Beni de etkilemek zordur. BlueJean: Doğmamış kız çocuğuna yazdığın bir şarkı varmış albümde...

Sagopa K: Klibi çekilen 'Vasiyet' o. Parçanın sözleri itibariyle uyum sağladığı için savaş konulu bir klip yapmışlar. Fotoğraflar Sebatı Karakurt'a ait ve Irak'ta çekilmişler. Bana da sürpriz oldu o klip ama beğendim. BlueJean: (Bu sırada Sagopa'nın prodüktörlüğünü üstlendiği ilk albümünü 'Karantina Embyro'yu çıkaran Kolera da yanımızda) Kolera senin eşin mi? Sagopa K: Evet, evleneceğiz onunla.

BlueJean: Birbirinize isimlerinizle mi yoksa lakaplarınızla mı sesleniyorsunuz?

Esen: Bazen Sagopa. Bazen Sago, bazen Yunus, karışık yani. Sagopa K: Ben de öyle. Esen diyorum, Kolera diyorum karışık.

BlueJean: Albümdeki bazı şarkıların nakaratlarında bir benzerlik mi var?

Sagopa K: Hepsi benzer. Dinlediğiniz şey sonuçta Sagopa. Benim bundan sonraki şarkılarım da böyle olacak çünkü benim bir tarzım var. Bu güzel bir şey. Ben bir şarkıyı yaptıktan sonra, arkama bakmıyorum, bu şarkı nasılmış diye bakmıyorum, bir sonraki şarkıya geçiyorum. Bazen eski şarkılarımdaki cümleler karşıma çıkıyor, Allah Allah bunu ben mi yazmışım diyorum.

BlueJean: Senin rap'in sample ağırlıklı...

Sagopa K: Rap sample'la yapılır. Rap'i Grandmaster Flash gibi adamlar icat etti ve adını rap koydular. Rap yapıyorsanız liderinizi takip edersiniz. Nasıl Atatürk Türkiye'yi kurdu ve şimdi onu takip ediyoruz, siz de rap'in kurucularını takip etmek zorundasınız. Eğer bunu yapmıyorsanız bana rap yapıyorum demeyin. Ha sample hissi uyandıracak kendi melodiniz varsa, o kadar iyi çalıyorsanız OK, mesela Dr.Dre bunu çok iyi yapıyor. Ama iyi yapamıyorsan, yapmayacaksın. Bu müzik iki plağın karışımından ve loop tekrarından ortaya çıkmış bir müziktir. Eski soul ve funk şarkılarından, DJ'in scratch atmasıyla ortaya çıkmış bir müziktir. Sonra piyanolar, bilmemneler gelince Dr.Dre'nin sayesinde sample dışına çıkmış gibi oldu ama bakın Truth Hurts'e, bakın Eminem'e... Tonla sample kullanıyorlar. Bana &kuot;çalıyor çırpıyor&kuot; diye adamlar bunları dinleyen insanlar. Ben iddia ediyorum benimle müzik hakkında konuşabilecek adam sayısı ya birdir, ya ikidir. Ben o kadar müzik dinledim ki, tuvalette banyoda, evimde yatacak yer yok cd'lerden plaklardan...

BlueJean: Ceza'nın ilk albümünü de sample'lar üzerine mi inşa etmiştin?

Sagopa K: Evet öyle. Ama ben direkt sample'ı alıp sadece üstüne ritim yazmıyorum, üstüne bas, akumpanya yazıyorum, kemanları çıkarıyorum, string darbeleri ekliyorum, bir bası alıp onu evrimleştiriyorum, yeni bir inşaat yapıyorum, yeni bir kompozisyon yaratıyorum. Kolaysa vereyim aynı sample'ları, yapsınlar bu müziği, o zaman o adam karşısında ben şapka çıkartırım. Ama yapamazsa da lanetlerim, defol git, eleştirme derim.

BlueJean: Eskiden Anathema sampleları da kullanmışsın...

Sagopa K: Anathema sample'ı ilk albümde var, &kuot;İrtifa Kaybfnda da var. Şarkının adını unuttum, &kuot;Silent Enigma&kuot;dan bir şarkıydı.

Similar topics

-

Forum Saati Salı Mayıs 07, 2024 11:53 pm